Viešas pokalbis apie pameistrystę

today 2021-11-17my_locationAmatų mokykla "Sodžiaus meistrai" (sodziausmeistrai.lt)


Background

Savo gyvenimo pameistrystę pradėjau prieš gerus 30 metų. Laikotarpis, kurį skirčiau į du periodus ,- „iki sūrio” – kiekybinis tarnystės pasaulis ir „su sūriu” – kokybinis kūrybos pasaulis. Šį periodą galėčiau įvardinti kaip laisvės nuo pereinant į laisvę kam. Gyvenime su sūriu sutikau nuostabių žmonių. Meistrų, kurie atvėrė daugybę dvasinio ir socialinio gyvenimo klodų.

Pernai ryžausi pakviesti sūrių pameistrę ir dizainerę Ievą Bureikaitę į sodybą „Paskui saulė ir ožkas”. Tai 6 mėnesių bendro darbo puikus patyrimas, kuriuo noriu pasidalinti su Jumis.

https://followingcheeses.wordpress.com/2021/11/08/paskui-saule-ir-ozkas/

Pokalbio dalyviai – Dalia Beigienė, mano mylimiausios profesinės mokyklos Sodžiaus Meistrai – amatų mokykla (sodziausmeistrai.lt) įkūrėja ir direktorė. Taip pat Thierry Louvray kuris savo profesinį gyvenimą pradėjo šioje mokykloje dėstytojaudamas. Prieš tai Thierry mokėsi Les Compagnons du Devoir | (compagnons-du-devoir.com) ir dalyvavo Le Tour de France (compagnonsdutourdefrance.org).

Kalbėsime apie įgūdžių įgavimą, žinojimą, supratimą šiame sudėtingame informacijos pertekliaus pasaulyje.

 

Kaimynas Valdas

Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“ ir vėl maloniai nustebino. Dalios Beigienės žodžiai apie pagarbą žmogui, amatui, darbo vietai tvirtinasi su kaupu. Mokykla tampa vis labiau atviresnė, „šiltesnė“, kviečianti prisijungti.

Apima didžiulis džiaugsmas atradus visiškai kitą pedagogikos pasaulį. Esu labai laimingas, kad kelionės „Iš vieno pasaulį į kitą“ stabtelėjom Rūdiškėse. Vos tik atvykus standartiniai klausimai – kas naujo?, kaip gyvenat? Dalia puolė rodyti buvusio Rūdiškių pašto medinuko brėžinius, kuriame įsikurs ir Rūdiškių Arbatinė ir vietinių produktų parduotuvėlė. O kaip tai susiję su „Sodžiaus meistrais“? Aistringas pasakojimas apie Rūdiškių esamų ir buvusių gyventojų istorijas ir mokyklos teritorinį vaidmenį atvėrė dar daugiau spalvų. Ir visa tai buvusiose apgriuvusiose kolūkio fermose, kur joks rinkos tyrimas neparodytų jokio mokinių potencialo, miestelyje, kuris politikų mandagiai įvardijamas, kaip problemiškas tautinių mažumų regionas. Sunku patikėti. Mano mylimas filosofas Bernard Stiegler paklaustas, ar tiki stebuklais, atsakė – „O taip, pasaulis keičiasi į gerą, kai vyksta stebuklai.“

Tikėjimu paremta drąsa veda Dalią ir kitus „Sodžiaus meistrų“ steigėjus, taip pat didelį draugų  ratą daryti stebuklus. Tad mūsų pokalbis apie Pameistrystę prasidėjo pakylėta dvasia. Dalios pasakojimas apie Amatų mokyklos kūrimą, Švento Jono brolijos vienuolių dalijimasis vertybėmis ir jauno žmogaus vystymosi pažinimu mus atvedė prie kūrybos džiaugsmo ir aistros. Būtent kūrybinė aistra pasirinkta kaip alternatyva kitoms priklausomybių aistroms. Nenuostabu, kad šiandien mokytis amato trokšta vis daugiau suaugusiųjų, turinčių įvairias „modernias“ profesijas (Dalia vardijo šių metų mokinių profesijas: IT, finansai, šou verslas ir t.t.)

Ir vėl pasiremsiu B. Stiegler: šiuolaikiniame technologijų ir skaitmeniniame pasaulyje mes esame maži sraigteliai, nebesuprantantys nei kaip mašinos funkcionuoja, nei ką mes darome. Mes kaip tarnai (dar blogiau jei kaip vergai…) tiesiog vykdome mums patikėtas pareigas, nebesuprasdami aplinkinio pasaulio ir negalėdami jo niekaip keisti. Stiegler tai įvardijo kaip proletarizaciją.

Kitais žodžiais bet prie panašių išvadų prieina Gintautas Mažeikis, analizuodamas lyderystės ir meistrystės dialektiką knygoje „Po pono ir tarno“. Net ir aukščiausio rango lyderiai iš esmės yra tarnai. Kaip giliai mumyse įsišaknijęs tarnystės kultas man primena kažkada girdėtas močiutės palinkėjimas – vaikeli, susirask tarnystę ir turėsi ramų ir gražų gyvenimą. Tarnystės paradoksus primena ir dažnai girdimas „tarnauk tautai“, „visuomenės ar bendruomenės tarnas“. Net Ukrainos prezidentas išrinktas pagal serialo „Tautos tarnas“ ideologiją.

Tad mūsų diskusijoje su Dalia ir Thierry nuolat skambėjo žodis pameistrys, rečiau Meistras. Mes daug kalbėjome apie pameistrystę kaip pedagogikos metodą, bet man pritrūko dėmesio Meistrui.

Tikiuosi ateityje pratęsti diskusiją šia tema.

Draugiškai kaimynas Valdas

Informacija
Pradžia 2021-11-17  17:00
Pabaiga 2021-11-17  19:00
Vieta Amatų mokykla "Sodžiaus meistrai" (sodziausmeistrai.lt)
Adresas Rūdiškės, Trakų r.


Susisiekite


PROJEKTO AUTORIUS IR KOORDINATORIUS:
Valdas Kavaliauskas

TELEFONO NR.:
+370 698 39 893 ( lt, fr, rus)

EL. PAŠTAS:
valdaska@yahoo.fr