
Pasirinkite slapukų, su kurių naudojimu sutinkate, grupes. Slapukų grupės, ties kuriomis pažymėta „Naudojami slapukai“ naudojimas yra privalomas.
Snieguotas kelias veda per monotoniškus Marcinkonių miškus, kuriuos paįvairina kirtavietės su paliktomis liaunomis pušelėmis. Nei posūkių, nei kitų mašinų, tad ir kelio apledėjimas nedidelė bėda.
Dešinėje išdygo du siluetai su šautuvais ant pečių, kariškių mašina išduoda, kad ne miško žvėrių jie čia susirinko medžioti. Po keleto kilometrų ir vėl už krūmų pasislėpusi mašina. Supratau, kad esu karinės padėties teritorijoje ir mano buvimas joje nelegalus. Ar būsiu atstumtas / išstumtas į kito pasaulio teritoriją priklausys nuo to, kokią nuomonę apie mane susidarys sutikti kariškiai. Štai ir jie – pradarius langą jaučiuosi laimingas, kad mano odos spalva atitinka daugumos gyventojų spalvą ir kad kalbu lietuviškai. Ant sėdynės pūpsantis „Ožkos bandos“ gabalas ir Sūrininkų Namų lipdukai ant durelių atstoja popierinį leidimą. Vežu sūrius į Musteiką. Gyvenimas su sūriu tęsiasi. Dar kartą pasitvirtino, kad sūris atidaro visas duris.
Buvusių Grybaulios tvenkinių apleista teritorija – dar vienas žmogaus ūkinės veiklos paminklas, nuolat primenantis, kad žmogaus ambicijoms ir kvailumui nėra ribų. Pasekmės priklauso nuo to, kiek galios turime savo rankose. Jean-Marc Jancovici suskaičiavo, kad šiuo metu pasaulyje pasikinkę iškastinę energiją esame vidutiniškai 200 kartų stipresni negu mūsų kūno fizinė jėga. Prancūzai – 600 kartų stipresni už save. Nesunku pamatyti, kaip skiriasi mūsų galybės rezultatai atskirose šalyse. Betonas, metalas, plastmasė (žmonijos prigamintų produktų masė jau dabar viršija visos planetos biomasę) triukšmas, šviesa – viskas žmogui.
Pokalbis su Žymantu prasidėjo nuo klausimo – o kas gamtai? Ar mes saugome gamtą? Nuo ko ir kodėl? Paradoksalu, kad aplinkosaugininkai gamtą saugo dėl žmonių ir tačiau saugodami ją nuo žmonių. Antropocentristinė ir ekocentristinė aplinkosauga. Po ilgo „apsižodžiavimo“ priėjom prie išvados, kad aiškiai yra dominuojanti žmogaus poreikius tenkinanti aplinkosaugos samprata. O ekocentristai su gamtos lygių teisių požiūriu yra toleruojami marginalai, jokiu būdu neprileidžiant jų prie išteklių vadybos. Ar gali būti atvirkščiai? Kad marginalai taptų dauguma, diktuojančia savo žaidimo taisykles, turėtų įvykti stebuklas.
Ar gali egzistuoti pusiausvyra (pats žodis lyg ir reiškia, kad dalinkimės per pusę…)? Europos Sąjunga kalba apie 30 procentų saugomos teritorijos. (Informacijai, šiandien Lietuvoje – 17 proc.) Pusiausvyros nebus. Ekocentristai, turite pasitenkinti nepilnu trečdaliu ir tikrai ne pačiu turtingiausiu. Dzūkijos nacionalinis parkas puikus pavyzdys – dominuoja smėlėti kalneliai su pušų monokultūra. Kalnuotoje Europos dalyje saugomos teritorijos – uolėti kalnai. Gerai, kad Dzūkija ir pelkių kraštas, tai yra kur murkdytis Pinčiukui, nes manytume, kad mus supa tik dieviškas banguojančių javų kraštas.
Kalbant apie saugomas teritorijas, jų pagrindinį tikslą – bioįvairovės išsaugojimą, ištraukiau paslėptą ginklą – klimato kaitą. Atrodo gamtininkai nesiginčija, kad staigūs temperatūriniai pokyčiai daro įtaką vis greitėjančiam bioįvairovės nykimui, tad mano naivus klausimas – ar ties saugomos teritorijos riba pastatyta koncertina išsaugos bioįvairovę – sujaukia aplinkosauginės politikos prasmingumą. Klystu, vieną svarbią prasmę Žymantas paminėjo. Tai indulgencija – duoklė gamtai už padarytą, dabar ir ateityje daromą žalą. Aišku, neatiduosi pačio geriausio kąsnelio.
Sunku prognozuoti teigiamus gamtos „gydymo ir reabilitacijos“ rezultatus saugomose teritorijose, jei žmogaus poveikis yra skatinantis ligą. Medicina galvoja kitaip. Pasitelkę technologijas – išgydysim. Iš nekiškit čia man visokių homeopatijų ir fitoterapijų ar natūropatijų. Tai jausmai. pathy Definition & Meaning | Dictionary.com
Dėl klimato kaitos dominuojantis požiūris yra toks pats. Gero klausymo.
Draugiškai Valdas
Pradžia | 2021-12-03 14:00 |
---|---|
Pabaiga | 2021-12-03 16:00 |
Vieta | Musteika |
Jūs sėkmingai prisijungėte prie mūsų prenumeratorių sąrašo.
Pasirinkite slapukų, su kurių naudojimu sutinkate, grupes. Slapukų grupės, ties kuriomis pažymėta „Naudojami slapukai“ naudojimas yra privalomas.
Reikalingi, tam, kad svetainė atitiktų ES nustatytus privatumo reikalavimus.
Naudojami slapukai
moove_gdpr_popup, abt_us
Šie slapukai leidžia stebėti tinklalapį su „GoogleAnalytics“. Tai „Google“ teikiama paslauga, padedanti gauti informaciją apie naudotojo prieigą prie svetainės. Analizei renkami tam tikri duomenys, pvz., kiek kartų naudotojas apsilankė puslapyje, kokia data, kokia buvo apsilankymo trukmė ir t.t. Norėdami apsaugoti internetinės svetainės lankytojų duomenis ir privatumą jiems pateikiant klausimus ar pageidavimus per kontaktinę formą, tam mes naudojame „Google Inc.“
_ga, _ga_E6PZ3W60LZ, _GRECAPTCHA
Mūsų svetainėje, kaip ir didžiojoje dalyje kitų interneto svetainių, naudojami slapukai (cookies). Slapukai – tai nedideli tekstiniai failai, kurie paliekami jūsų kompiuterio arba mobilaus telefono naršyklėje kol jūs naršote.
Anoniminiai lankytojų statistikos slapukai saugomi 2 metus nuo paskutinio pasinaudojimo.
Jeigu jūsų programinės įrangos, kurią naudojate peržiūrėti šią svetainę (jūsų naršyklės), nustatymai yra pritaikyti, kad priimtumėte slapukus, taip pat ir jūsų tolesnis naudojimasis mūsų svetaine, reiškia, kad jūs sutinkate priimti slapukus.
Šie slapukai yra privalomi ir jų atsisakyti galima tik nenaudojant svetainės.
Funkciniai slapukai, kuriuos mes naudojame:
Mes naudojame slapukus, tam, kad sukurtume lankytojų statistiką, pvz., kiek žmonių lankėsi mūsų tinklalapyje, kokią operacinę sistemą jie naudoja (pvz., „Mac“ arba „Windows“), kiek laiko jie praleidžia svetainėje, kokį puslapį jie žiūri ir t.t. Tai padeda nuolat tobulinti mūsų svetainę pagal jūsų poreikius.
Šie slapukai leidžia stebėti tinklalapį su „GoogleAnalytics“. Tai „Google“ teikiama paslauga, padedanti gauti informaciją apie naudotojo prieigą prie svetainės. Analizei renkami tam tikri duomenys, pvz., kiek kartų naudotojas apsilankė puslapyje, kokia data, kokia buvo apsilankymo trukmė ir t.t.
Šios vadinamosios „analytics“ programos taip pat mums nurodo, kaip žmonės pasiekė šią svetainę (pvz., iš paieškos sistemos) ir, ar jie buvo čia prieš tai. Tai leidžia mums investuoti daugiau pinigų savo paslaugų tobulinimui, o ne rinkodaros išlaidoms.
Norėdami apsaugoti internetinės svetainės lankytojų duomenis ir privatumą jiems pateikiant klausimus ar pageidavimus per agroekologija.lt kontaktinę formą, tam mes naudojame „Google Inc.” („Google”) teikiamą „reCAPTCHA“ paslaugą. „Google reCaptcha“ yra naudojama siekiant sužinoti, ar kontaktinės formos užklausa yra padaryta žmogaus ar automatinio, mechaninio roboto, kuris gali pakenkti internetiniam puslapiui. Šiuo tikslu puslapio lankytojų įvestis yra perduodama „Google” ir ten laikoma. Naudodamiesi „reCaptcha” jūs sutinkate, kad jūsų pateiktas atpažinimas bus naudojamas jūsų duomenų skaitmeninimui. IP adresas, kurį jūsų naršyklė išsiunčia į „reCaptcha”, nebus sujungtas su kitais „Google” pateiktais duomenimis. Šie duomenys priklauso nuo „Google” nukrypstančios privatumo politikos. Jei norite sužinoti daugiau apie „Google” privatumo politiką, apsilankykite oficialioje „Google” svetainėje: https://www.google.com/intl/lt/policies/privacy
Anoniminiai slapukai kuriuos mes naudojame:
Slapukus galite išjungti, koreguodami naršyklės nustatymus. Tačiau tai gali sumažinti mūsų ir didelės dalies pasaulio svetainių funkcionalumą, nes slapukai yra standartinė daugumos šiuolaikinių svetainių dalis. Taip pat jūs galite pasirinkti kokius slapukus išjungti, bei kurių slapukų naudojimui jūs neprieštaraujate.
PROJEKTO AUTORIUS IR KOORDINATORIUS:
Valdas Kavaliauskas
TELEFONO NR.:
+370 698 39 893 ( lt, fr, rus)
EL. PAŠTAS:
valdaska@yahoo.fr
Pokalbis su Žymantu Morkvėnu, su žmogumi turinčiu Lietuvoje daugiausia patirties ir supratimo aplinkosaugos srityje. Ir visais pjūviais – žmogus, bendruomene/institucijos/valdžia.
Matau tris su žmogaus veikla ( o dabar ir su išgyvenimu) susijusias problemas, – bioįvairovė, tarša, klimato kaita. Galėtume analizuoti trimis pjūviais – veikiantys subjektai,- žmogus-rūšis/individas, įvairių formų bendruomenės, tame tarpe ir NVO, valdžia – institucijos.
Kiekviena problema turi savo priežastis, pasekmes ir sprendimo būdus.
Pavyzdžiui – bioįvairovė didžiąją dalimi naikinama dėl žemdirbystės. Pasekmes – prasidėjęs 6-asis rūšių išnykimo procesas. Sprendimo būdas – saugomos teritorijos? Jau turim patyrimo!!!
Tarša – irgi jau turim patyrimo…..
Klimato kaita – ypatingai sudėtinga problema, persipinanti su abejomis pirmomis ir pridedanti naują dimensiją, liečianti Visus, Visada ir Visur .
Klausimai Žymantui:
Kokios gerosios ir blogosios ligšiolinės (bioįvairovė/tarša) Aplinkosaugos patirtys?
Kokios gerosios ir blogosios patirtys gali padėti projektuoti kovos su klimato kaita procesą?