Kelionė iš Xarkiv į Trijų ežerų HUB

today 2022-05-04my_locationMiesto laboratorija, Vilnius


Background

Su Ukrainos sūrininkais susipažinome dar 2014 metais, kai padedant tuometiniui LR ambasadoriui Ukrainoje Petrui Vaitiekūnui, pas mus viešėjo ir mokėsi grupė sūrininkų iš įvairių Ukrainos kampelių.

Draugystė nenutrūko ir vėliau – asociacijos „Viva Sol“ sūrininkystės mokykloje reguliariai atvykdavo grupės, drauge mokėmės Prancūzijoje, su Rasa buvome Ukrainos sūrininkų renginyje Poltavoje, kurio metu su Poltavos valstybine žemės ūkio akademija ir Lietuvos – Ukrainos sūrininkų asociacija „Oseredok sirovara“ pasirašėme memorandumą dėl sūrininko profesijos mokymo žemės ūkio akademijoje.

Šio renginio metu susipažinau su Evgenij Tverdoxlebov – sūrininku iš Xarkiv, puoselėjančiu nedidelį savo ūkį vos 2 km nuo Rusijos ir Ukrainos sienos. Įpusėjus antram karo su Rusija mėnesiui jų gyvenimas okupuotoje teritorijoje tapo nebeįmanomas, tad per naktį į automobilį sumesti daiktai, į palaikę priekabą patalpintos genofondinės ožkos ir į kelionę… Kur? Kaip? Apie tai pokalbyje su Marija ir Ženia ir apie neįtikėtinus žmonių ir ožkų likimus.

Sulaukęs žinutės iš Ukrainos, kad link mūsų važiuoja sūrininkų pora su ožkomis, net neįsivaizdavau, ką išgirsiu, pajausiu, suprasiu, bendraudamas su šiais jaunais žmonėmis, atsakingais ne tik už savo tris vaikus, bet ir kitus augintinius – ožkas, šuniuką, kurių negalėjo palikti likimo valiai kariaujančioje šalyje.

Paliko daiktus, paliko namus, paliko fermą ir sūrinę, bet pasiėmė, kas brangiausia.

Nežinau, ar mes pajėgsime suprasti visus jų skausmus ir džiaugsmus. Žinau, kad reikės daug kantrybės, daug geranoriškumo ir noro suprasti kitą. Kažkada esu kalbėjęs apie dzūkų svetingumą – didelis džiaugsmas kai svečiai atvyksta, bet ir ne mažesnis, kai išvyksta. Marija su Ženia, jų trys vaikai, jų ožkos neišvyksta, lieka ilgiems metams drauge su mumis.

Tai nėra visiškai netikėta. Kurdami Trijų ežerų HUB apie tai galvojome. Tačiau dabar tai reikės ir įgyvendinti.

Esame ir būsime dėkingi visiems už palaikymą, paskatinimą, paramą.

– sūrininkas Valdas

Informacija
Pradžia 2022-05-04
Pabaiga 2022-05-04
Vieta Miesto laboratorija, Vilnius


Susisiekite


PROJEKTO AUTORIUS IR KOORDINATORIUS:
Valdas Kavaliauskas

TELEFONO NR.:
+370 698 39 893 ( lt, fr, rus)

EL. PAŠTAS:
valdaska@yahoo.fr